Koz Maça Oyun Kuralları

<

 

Oyuncular ve Kartlar . Koz Maça; Standart 52’lik kart destesinin tamamen rastgele odaklı dağıtılması ile oynanan Koz(En güçlü kart tipi)’un sadece ‘Maça’ olduğu dört kişilik kozlu kart oyunudur.

. Oyunda aynı tipteki kartlar büyükten küçüğe doğru sıralanır.

Oyun Akışı . Oyun bitme sayısına ulaşılana kadar oynanan her tur’a “El” denir. Bir El; Her oyuncu tarafından oynanan yerdeki 4 kartı temsil eder.

. Oyun Akışı: Saat yönünün tersine işler

. Oyuncular her turda 1 kart oynayabilirler.

İhale Belirleme . Her oyuncu sahip oldukları kartlara bakarak, oyun sonunda kaç alabileceğini söyleyerek kendi ihalelerini belirlerler. Bu oyun tipinde minimum ihale sayısı 1’dir.
El Almak . Koz kırılmadan(çıkmadan) ilk kart olarak oynanamaz.

. Her oyuncu yere atılan ilk kart tipini yükseltmek zorundadır, en yüksek kartı atan yerdeki eli kazanır. Kart yükseltme kuralı KOZ için de geçerlidir

. Yere atılan ilk kart tipinden daha yüksek değerde kart elinde olmayan oyuncu, ilk yere atılan kart tipinden bir kart oynar.

. Yerdeki ilk kart tipinden elinde bulunmayan kullanıcı, koz oynamak zorundadır. Bu durumda “KOZ KIRILIR”.

. Koz Kırılması; bir oyunda ilk defa yere Maça’nın düşülmesi anlamına gelir.

. Takip edilen karttan ve kozdan yoksa, sahip olunan kartlardan herhangi bir kart oynanır ama yerdeki eli alma şansı yoktur.

. Yere atılan ilk kart, takip edilen kart tipini belirler

Skorların Hesaplanması . Oyunda kazanılan eller 10’ar sayılık biçimlerde yazılır. Örnek: Alacağı ihaleyi 3 olarak belirten oyuncu tur bitiminde 3 kart almış ise 30 puan toplamış olur. 5 kart alması halinde 32 puan toplamış olur.

. Oyun başında belirlenen ihale sayısından az alınması halinde belirlenen ihale sayısının 10 katı ceza alınır. Örnek: İhalesini 3 olarak belirleyen kullanıcı 2 veya 1 el alırsa -30’a batar.

. ANLAŞMAYI BOZMA: Belirlenen ihaleden 3 veya daha fazla el alınırsa, belirlenen ihalenin 10 katı ceza alınır. Bu duruma oyun kurallarında ‘Yan 3 Batar’ denilir. Örnek: İhalesini 3 olarak belirleyen kullanıcılar 6 el almaları halinde -30’a batarlar.

Kazanılan Çiplerin Hesaplanması . Oyun, masanın bitirme puanına ulaşan oyuncu veya oyuncular durumunda biter.

. Oyunu sadece tek bir oyuncu kazanır. Kazanan oyuncu; oyun bitiminde Yazboz’da(Puan tablosu) en yüksek puana sahip olan oyuncudur.

. 2 veya daha fazla oyuncu bitiş puanına ulaşıp aynı puanı alırsa, kazananı belirlemek için ilave bir tur daha oynanır.

. Kazanılan çipler; masa bahis miktarının 3/4’üdür. Örnek: Masaya giriş için 1.000 çip ödeyen kullanıcı oyunu kazandığı takdirde 3.000 çip kazanır.

Kasa Ödülü . Kasa ödülü; Masa bahsi için ödenen çiplerin 1/4’ünden oluşur. Örnek: Masa bahsi 3.000 çip ise 1.000 çip kasa ödülüdür. 

. Kasa ödülünü, bir turda ilk önce “6 el” alan oyuncu almaya hak kazanır. Ödül, oyun bittiğinde oyuncunun hesabına geçer.

. Kasa ödülü, kasayı alan oyuncu olana kadar masa’da birikir. Örnek: Masa ilk açıldığında Kasa ödülü; 1.000 çip ile başlar. Beş farklı oyun oynanmış ancak kasayı alan oyuncu çıkmamışsa kasa ödülü 5.000 çip olmuştur.

 

Next Yan 3 Batar ~ Koz Maça