İhaleli Batak Oyun Kuralları

<

 

Oyuncular & Kartlar . İhaleli Batak; Standart 52’lik kart destesinin tamamen rastgele odaklı dağıtılması ile oynanan “Koz’un ihaleci tarafından belirlendiği” ve koz’un en güçlü kart tipi olduğu dört kişilik kozlu kart oyunudur.

. Oyunda aynı tipteki kartlar büyükten küçüğe doğru sıralanır.

Oyun Akışı . Oyun bitme sayısına ulaşılana kadar oynanan her tur’a “El” denir. Bir El; Her oyuncu tarafından oynanan yerdeki 4 kartı temsil eder.

. Masaya ilk oturan kişi ilk dağıtıcı olur. Dağıtıcılık, her tur’da saat yönünün tersine doğru ilerler. 

. Oyuncular her turda 1 kart oynayabilirler.

İhale Belirleme . Her oyuncu turun başında ihaleye girip girmeyeceğine karar vermelidir. İhale 5 ile açılır.

. İhaleye katılabilmek için teklif yükseltmek zorunludur. Bir kere “pas” diyen kullanıcılar o turda bir daha teklif veremezler.

. En yüksek ihale teklifi veren “ihaleci” olur ve kozu seçer.

. Dört oyuncuda pas derse, ihale 4 ile dağıtıcının sağındaki oyuncuya kalır.

. Pas diyen oyuncular tur sonunda minimum 1 almak zorundadır. Aksi halde ihale sayısına batarlar.

El Almak . Koz kırılmadan(çıkmadan) ilk kart olarak Koz oynanamaz.

. Her oyuncu yere atılan ilk kart tipini yükseltmek zorundadır, en yüksek kartı atan yerdeki eli kazanır. Kart yükseltme kuralı KOZ için de geçerlidir.

. Yere atılan ilk kart tipinden daha yüksek değerde kart elinde olmayan oyuncu, ilk yere atılan kart tipinden bir kart oynar.

. Yerdeki ilk kart tipinden elinde bulunmayan kullanıcı, koz oynamak zorundadır. Bu durumda “KOZ KIRILIR”.

. Koz Kırılması; bir oyunda ilk defa yere Maça’nın düşülmesi anlamına gelir.

. Takip edilen karttan ve kozdan yoksa, sahip olunan kartlardan herhangi bir kart oynanır ama yerdeki eli alma şansı yoktur.

. Yere atılan ilk kart, takip edilen kart tipini belirler

Skorların Hesaplanması . İhaleli Batak’da sadece 1 ihaleci olur.

. İhaleci belirlediği ihale miktarı kadar el, diğer oyuncular ise minimum 1 el almak zorundadır. Fazla alınan elden dolayı batma olayı yoktur.

. İhaleci belirlediği ihale miktarını alamazsa belirlediği ihale miktarına batar. İhaleye girmeyen kullanıcılar ise minimum 1 alamazlarsa ihale miktarına batarlar. Örnek; İhaleci 5 dediyse; minimum 5 el alamazsa -5’e batar. İhaleye girmeyen oyuncular minimum 1 el alamazlarsa -5’e batarlar.

Kazanılan Çiplerin Hesaplanması . Oyun, masanın bitirme puanına ulaşan oyuncu veya oyuncular olması durumunda biter.

. Oyunu sadece tek bir oyuncu kazanır. Kazanan oyuncu; oyun bitiminde Yazboz’da(Puan tablosu) en yüksek puana sahip olan oyuncudur.

. 2 veya daha fazla oyuncu bitiş puanına ulaşıp aynı puanı alırsa, kazananı belirlemek için ilave bir tur daha oynanır.

. Kazanılan çipler; masa bahis miktarının 3/4’üdür. Örnek: Masaya giriş için 1.000 çip ödeyen kullanıcı oyunu kazandığı takdirde 3.000 çip kazanır.

Kasa Ödülü . Kasa ödülü; Masa bahsi için ödenen çiplerin 1/4’ünden oluşur. Örnek: Oyunculardan alınan 4.000 çip ile masa bahsi oluşturulur. Masa bahsi 3.000 çip olur ve 1.000 çip kasa ödülü olur. 

. Kasa ödülünü, bir turda ilk önce “8 el” alan oyuncu almaya hak kazanır. Ödül, oyun bittiğinde oyuncunun hesabına geçer.

. Kasa ödülü, kasayı alan oyuncu olana kadar masa’da birikir. Örnek: Masa ilk açıldığında Kasa ödülü; 1.000 çip ile başlar. Beş farklı oyun oynanmış ancak kasayı alan oyuncu çıkmamışsa kasa ödülü 5.000 çip olmuştur.