Eşli İhaleli Batak Oyun Kuralları

<

 

Oyuncular ve Kartlar . Eşli İhaleli Batak; Standart 52’lik kart destesinin tamamen rastgele odaklı dağıtılması ile oynanan “Koz’un ihaleci tarafından belirlendiği” ve koz’un en güçlü kart tipi olduğu dört kişinin karşılıklı oturdukları kişi ile eş olarak oynadıkları kozlu kart oyunudur.

. Oyunda aynı tipteki kartlar büyükten küçüğe doğru sıralanır.

Oyun Akışı . Oyun bitme sayısına ulaşılana kadar oynanan her tur’a “El” denir. Bir El; Her oyuncu tarafından oynanan yerdeki 4 kartı temsil eder.

. Masaya ilk oturan kişi ilk dağıtıcı olur. Dağıtıcılık, her tur’da saat yönünün tersine doğru ilerler. 

. Oyuncular her turda 1 kart oynayabilirler.

İhale Belirleme . Her oyuncu turun başında ihaleye girip girmeyeceğine karar vermelidir. İhale 8 ile açılır.

. İhaleye katılabilmek için teklif yükseltmek zorunludur. Bir kere “pas” diyen kullanıcılar o turda bir daha teklif veremezler.

. Her takımın puanı eşlerin aldığı puanların toplamından oluşur. Dolayısıyla ihaleye takım olarak girilir

. En yüksek ihale teklifi veren “ihaleci” olur ve kozu seçer. İhaleyi alan kullanıcının takım arkadaşı elinde ki kartları masaya açar. Diğer oyuncularda dahil olmak üzere tüm oyuncular ihalecinin takım arkadaşının kartlarını görerek oynarlar.

. Dört oyuncuda pas derse, ihale 7 ile dağıtıcının sağındaki oyuncuya kalır.

. Pas diyen takım tur sonunda minimum 2 almak zorundadır. Aksi halde takımları ihale sayısına batar.

El Almak . İhaleci, takım arkadaşının kartlarını da kendi kartı gibi oynar. Yani ihalecinin eşi tur bitene kadar sıra kendisine geldiğinde oynayamaz, sadece eşinin hamlelerini izleyebilir .

. Koz dahil tüm kart tipleri ilk kart olarak oynanabilir.

. Her oyuncu yere atılan ilk kart tipini yükseltmek zorundadır, en yüksek kartı atan yerdeki eli kazanır. Kart yükseltme kuralı KOZ için de geçerlidir.

. Yere atılan ilk kart tipinden daha yüksek değerde kart elinde olmayan oyuncu, ilk yere atılan kart tipinden bir kart oynar.

. Yerdeki ilk kart tipinden elinde bulunmayan kullanıcı, koz oynamak zorundadır. Bu durumda “KOZ KIRILIR”.

. Koz Kırılması; bir oyunda ilk defa yere Maça’nın düşülmesi anlamına gelir.

. Takip edilen karttan ve kozdan yoksa, sahip olunan kartlardan herhangi bir kart oynanır ama yerdeki eli alma şansı yoktur.

. Yere atılan ilk kart, takip edilen kart tipini belirler

Skorların Hesaplanması . İhaleli Batak’da sadece 1 ihaleci olur.

. İhalecinin takımı belirlediği ihale miktarı kadar el, diğer takım ise minimum 2 el almak zorundadır. Fazla alınan elden dolayı batma olayı yoktur.

. İhaleci takım, belirlediği ihale miktarını alamazsa belirlediği ihale miktarına batar. İhaleye girmeyen kullanıcılar ise minimum 2 alamazlarsa ihale miktarına batarlar. Örnek; İhaleci 9 dediyse; minimum 9 el alamazsa -9’a batar. İhaleye girmeyen oyuncular minimum 2 el alamazlarsa -9’e batarlar.

. KİNG: Eğer bir takım ihale belirleme sırasında 13 der ve 13 alırsa oyunu o anda kazanır.

. 13 Aşağı 13 Yukarı Kuralı: Eğer bir takım 13 demeden 13 alırsa yazboz’a puanları +13 şeklinde yazılır diğeri ise 13’e batar.

Kazanılan Çiplerin Hesaplanması . Oyun, masanın bitirme puanına ulaşan bir takım olması durumunda biter.

. Oyunu sadece tek bir takım kazanır. Kazanan takım; oyun bitiminde Yazboz’da(Puan tablosu) en yüksek puana sahip olan takımdır.

. 2 takımda bitiş puanına ulaşıp aynı puanı alırsa, kazananı belirlemek için ilave bir tur daha oynanır.

. Kazanılan çipler; masa bahis miktarının 3/4’üdür. Ve kazanan takıma eşit iki parça şeklinde dağıtılır. Örnek: Masaya giriş için 1.000 çip ödeyen kullanıcılar oyunu kazandığı takdirde 3.000 çip kazanır. Bu 3.000 çip takımda ki iki oyuncuya 1.500’er çip şeklinde dağılır.

Kasa Ödülü . Kasa ödülü; Masa bahsi için ödenen çiplerin 1/4’ünden oluşur. Örnek: Oyunculardan alınan 4.000 çip ile masa bahsi 3.000 çip olur ve 1.000 çip kasa ödülü olur. 

. Kasa ödülünü, bir turda ilk önce “11 el” alan takım almaya hak kazanır. Ödül, oyun bittiğinde kazanan takımdaki eşlerin hesabına eşit iki parça şeklinde dağılır.

. Kasa ödülü, kasayı alan takım olana kadar masa’da birikir. Örnek: Masa ilk açıldığında Kasa ödülü; 1.000 çip ile başlar. Beş farklı oyun oynanmış ancak kasayı alan takım çıkmamışsa kasa ödülü 5.000 çip olmuştur. 

 

Next Kazancın Bölünmesi ~ Eşli İhaleli Batak